З 8 по 18 вересня 2021 р. команда Via Regia Ukraine разом із тревел-блогерами, професійними фото- і відеографами вирушила в свій перший промотур (блогери називають його блог-туром:) по українській частині Королівського шляху Via Regia. За 11 днім ми побували в 5 областях та 11-ти містах, побачили більше 142 пам’яток та туристичних локацій, проїхали 1960 км, відвідали 15 екскурсій, врятували 1 кошеня, познайомились з неймовірними людьми та відзняли новий якісний контент.
Via Regia – це назва найстарішого та найдовшого сухопутного зв’язку між Східною і Західною Європою. Його довжина становить 4500 кілометрів. Він існує понад 2000 років і поєднує 8 європейських держав, включно з Україною. Нині існує як трансєвропейський транспортний коридор СІІІ, а міжнародна мережа Via Regia використовується як символ об’єднання Європи.
Існує цілий ряд документів та знахідок періоду VIII-X ст., які підтверджують обмін між королівством франків та слов’янськими землями. Сполучення на схід захищалось слов’янськими валовими спорудженнями та фортецями, на місці яких пізніше виникли міста, а сам шлях Via Regia остаточно сформувався ще у Х ст. у період Київської Русі.
Реалізація всеукраїнського культурного проєкту «Via Regia Ukraine» розпочалася в липні 2020 року зусиллями працівників Державного-історико-культурного заповідника м. Дубна за підтримки Українського Культурного Фонду (УКФ), за сприяння Управління культури і туризму Рівненської ОДА та співпраці з європейськими партнерами – Європейським культурно-інформаційним центром в Тюрінгїі (м. Ерфурт, Німеччина) в особі директора Karline Fischer.
В 2021 році за підтримки УКФ та Державного агентства розвитку туризму (ДАРТ) відбулося практичне втілення наступного етапу проєкту під назвою «Via Regia Ukraine – культурний та туристичний маршрут Ради Європи в Україні», який окрім всього іншого передбачав створення та маркування нового туристичного маршруту в Україні, а також його тестування
Координатором мережі Via Regia в Україні являється ГО «Асоціація культурно-мистецьких центрів Віа Регія Україна» з центром у Дубні. Тому досить символічно було розпочати промотур саме з нашого рідного міста.
Ми зустріли наших перших учасників команди та відправилися на екскурсію містом. Заввідділу історії та професійний екскурсовод Дубенського замку Юрій Пшеничний провів для учасників промотуру цікаву та яскраву екскурсію по місту Дубно та замку, а пізніше ми відвідали форт-заставу Дубно (в народі – Тараканівський форт). А ще спеціально для команди Via Regia Ukraine нам відчинили свічкову мануфактуру та дзвіницю Свято-Миколаївського чоловічого монастиря (колишній Монастир Бернардинів), котрий є визначною пам’яткою архітектури XVIII ст. Це була ексклюзивна подорож у поки недоступні місця для пересічних туристів:)
Давній друг Дубенського замку, колишній волонтер Корпусу Миру Джефрі Глен (Geoff Glenn) вчергове відвідав Україну і завітав у замок в день початку промотуру. Він поділився досвідом подорожей по шляху до Сантьяго, частиною якого є Via Regia. Джефрі висловив своє бачення щодо розвитку туризму в Україні як іноземець
З метою популяризації нового цікаво та насиченого туристичного маршруту було прийнято рішення створити «своє медіа» на час промотору та залучити експертів по цій справі. А хто найкраще розповідає про подорожі? Звісно, практикуючі туристи! А ще краще це роблять мандрівники з кількатисячною аудиторією та власними сайтами, тобто тревел-блогери!
Таким чином, провівши конкурс ми відібрали 5 кандидаток, забрендували свій Via Regia бус і на початку вересня вирушили в дорогу разом з позитивно зарядженими і заядлими мандрівниками та блогерами! Ідея стати першопрохідцем відразу прийшлася всім до душі і ми стартували на позитиві. Це була неймовірна, незабутня і надзвичайно цікава подорож та здобуття нового досвіду!
По маршруту ми проїхали Дубно, Рівне, Острог, Броди, Львів, Городок, Володимир-Волинський, Луцьк, Радомишль, Житомир, Київ, відвідавши також такі надзвичайно живописні і цікаві локації, як с. Підгірці та Підгорецький замок, смт. Олесько та Олеський замок, с. Підкамінь та комплекс колишнього Домініканського монастиря, монастир в с. Межиричі та с. Зимне, а також неймовірний Музей історії сільського господарства Волині-скансен в с. Рокині
А поблизу м. Устилуг в закинутому ДОТі (оборонна споруда) ми знайшли маленьке кошеня, яке було дуже налякане та голодне. Віддали його на перетримку в добрі руки в Володимир-Волинському, де воно й знайшло свою постійну домівку:)
Щодня ми зупинялися в новому місті (а інколи їх було навіть кілька), проходити новими туристичними стежками, спілкувалися з партнерами, знайомилися з місцевими майстрами, гідами та створювали «двіжуху»! Кожна хвилина нашого часу не проходила даремно, кожен момент був насичений, а градус емоцій зашкалював!
І лише організатори безупинно займалися своєю рутинною роботою, організовуючи подорож, ночівлю та харчування учасників промотору:)
Ірена Журавель – одна з топових тревел-блогерок України, експертка зі самостійних подорожей та розвитку блогів. Авторка проєкту і сайту “Сам собі Колумб”:
“Кожна подорож для мене – це про людей та їхні емоції, історії. Вражають люди, яких можна зустріти під час такої подорожі й навряд чи в якихось інших обставинах наші шляхи перетнулись би. Мене вражає, як люди горять справою та як її виконують. Так мене дуже вразив майстер по дереву у Володимирі – Олег Дубенчук, директор скансену в Рокині – Олександр Середюк та його історії, Анастасія в Луцьку, яка супроводжувала нас, Микола Головань в Луцьку, гід в Острозі – Андрій Брижук, хлопці, які займаються Оствицею, власник музею “Ремісничий двір” у Житомирі!
А також запам’ятовуються мені місця і атмосфера, коли буває меджік момент – коли можна заповільнитись, усвідомити себе в цьому місці, зробити відтиск моменту у пам’яті: так було у Луцьку в замку, на нічній екскурсії, так було в Оствиці біля озера (я навіть змогла там помедитувати), так було на дзвіниці храму у Володимирі, так було з чаєм в ретро-мото музеї в Городку”!
І на закінчення моєї розповіді залишу вам
#1 Найдовший культурний шлях та туристичний маршрут в Україні
#2 Охоплює 5 областей та 11 міст України
#3 Входить до міжнародної мережі «Via Regia»
#4 Включає 3 пам’ятки ЮНЕСКО
#5 Via Regia збігається з відомим паломницьким шляхом Св. Якова в Україні (St. James Way/Camino de Santiago)
#6 Включає один з найбільших монастирів в світі
#7 Унікальна культурна спадщина
#8 Автентичні традиції та звичаї
#9 Неповторна українська кухня
Бажаєте дійсно пізнати різні регіони та куточки України, доторкнутися до культурної спадщини та сакральних пам’яток нашої країни, насолодитися красою та різноманіттям української природи, а також відкрити для себе нові можливості для подорожей Україною?
Via Regia Ukraine. Подорожуй! Відкривай! Пізнавай!
P.S.
Більше деталей та вражень від промотору Via Regia Ukraine 2021 ви зможете дізнатися, зайшовши на сторінки учасників в соцмережах. А на інформаційно-туристичному порталі Via Regia Ukraine ви знайдете безліч свіжого фото- та відео контенту, а також детальний опис більше, ніж 130 локацій та корисну інформацію для подорожей.