Україна розташована в південно-східній частині Європи. Вона має спільні сухопутні державні кордони з Білоруссю на півночі, з Польщею на заході, зі Словаччиною, Угорщиною, Румунією і Молдовою на південному заході та з Росією на сході. Південь України омивається Чорним та Азовським морями. Морські кордони вона має з Румунією та Росією.
Географічно можна виділити 5 регіонів України: Західна Україна, Східна Україна, Північна Україна, Південна Україна, Центральна Україна.
Історичні землі України: Подніпров’я, Галичина, Покуття, Поділля, Таврія, Слобожанщина, Донбас, Закарпаття, Прикарпаття, Волинь, Полісся, Запорожжя, Буковина та ін. Загальна площа України становить 603 548 км². За цим показником вона є найбільшою країною, яка повністю лежить в Європі.
У рельєфі України переважають рівнини – 95 % від усієї площі. Гірські масиви в Україні представлені частиною Карпатських гір — Українськими Карпатами, де розташована найвища вершина України — гора Говерла (2061 м над рівнем моря), та Кримськими горами, найвищою вершиною яких є гора Роман-Кош (1545 м).
Переважно помірно континентальний. Середня зимова температура від -8° до -12° C (від +17.6° F до +3° F). В південних областях зимова температура коливається близько 0° C (+32° F). Середня літня температура становить від + 18 ° до + 25 ° C (від + 64,4 ° F до + 77 ° F), хоча максимальна температура може бути вище + 35 ° C (+ 95 ° F).
Найкращий час для відвідування України:літо, пізня весна та рання осінь.
На території України протікає 63 119 річок і струмків загальною довжиною понад 206 тис. км. Головні річки — Дніпро, Сіверський Донець, Південний Буг, Дністер, Дунай.
Озер у країні близько 20 тис. Найбільше озеро Українського Полісся — Світязь має площу 27,5 км². Більшу площу мають солонуваті озера лиманного походження — придунайські (Ялпуг — 149 км²), причорноморські (штучно опріснений Кундук (Сасик) — 204,8 км²), кримські (солоне озеро Сасик-Сиваш — 71 км²).
Україна входить до числа провідних мінерально-сировинних держав світу. Країна, яка займає всього 0,4 % земної суші і де проживає 0,8 % населення планети, має у своїх надрах 5 % мінерально-сировинного потенціалу світу.
За розвіданими запасами деяких корисних копалин Україна випереджає РФ, США, Велику Британію, Францію, ФРН, Канаду та інші країни. Зокрема, за запасами і видобутком залізних, марганцевих, титано-цирконієвих руд, багатьох видів неметалічної сировини Україна наприкінці XX ст. займала провідне місце серед країн Європи і світу.