Програма “Культурні маршрути” (Генеральний директорат з питань демократії) була розпочата Радою Європи в 1987 р. з появою Декларації Сантьяго де Компостела.
Понад 30 культурних маршрутів Ради Європи забезпечують безліч розважальних та освітніх заходів для всіх громадян Європи та за її межами і є ключовими ресурсами для відповідального туризму та сталого розвитку. Вони охоплюють цілий ряд різних тем – від архітектури та ландшафту до релігійних впливів, від гастрономії та нематеріальної спадщини до основних діячів європейського мистецтва, музики та літератури.
Сертифікація Ради Європи говорить про високу якість Культурного маршруту. Мережі реалізують інноваційну діяльність та проекти, що стосуються п’яти основних пріоритетних сфер діяльності:
– співпраця у галузі досліджень та розробок
– покращення пам’яті, історії та європейської спадщини
– культурні та освітні обміни для молодих європейців
– сучасна культурно-мистецька практика
– культурний туризм та сталий культурний розвиток
Завдяки своїй програмі Рада Європи пропонує модель транснаціонального управління культурою та туризмом і забезпечує взаємодію між національними, регіональними, місцевими органами влади, а також широким колом асоціацій та соціально-економічних суб’єктів.
Пріоритетом шляхів завжди є культура. Наукове дослідження, виховання, культурний спадок, культурний туризм – це похідна ціль. Правильна оцінка та збереження архітектурної і культурної спадщини – важливі цілі програми.
У 2019 році ми нарахували 38 культурних маршрутів Ради Європи з дуже різними темами, які ілюструють європейську пам’ять, історію та спадщину та сприяють інтерпретації різноманітності сучасної Європи.
Титул „Major Cultural Route of the Council of Europe“ („Великий культурний шлях Ради Європи“) є відзнакою, яку Рада Європи присвоює європейським ініціативним організаціям, що спираються на основні пункти та місця з великим історичним значенням та разом діють для захисту культурних цінностей, обміну інформацією та досвідом, новими формами зустрічей молоді Європи, новими формами туризму, новою оцінкою невідомих об’єктів культурної спадщини та утворюють для цього мережі, щоб міждисциплінарно працювати.
Мережа „Via Regia – культурний шлях Ради Європи“ була офіційно створена наприкінці 2009 року. Це відповідає вимогам, які Рада Європи ставить до структури всіх проектів культурних шляхів та було підтверджено Координаційним Комітетом Ради Європи. Мережа є єдиним носієм титулу „Віа Регія – культурний шлях Ради Європи“. Таким чином кожний член мережі є також носієм титулу і може використовувати його для свого міського маркетингу та іміджевої реклами.
Координатор мережі Via Regia в Україні:
ГО “Асоціація культурно-мистецьких центрів Віа Регія Україна”
вул. Замкова, 7А
м. Дубно
Рівненська область
Україна 35600