Історія - ViaRegiaUkraine
ІСТОРІЯ
Україна – держава з неймовірно багатою історією, для розповіді про яку знадобиться не один десяток сторінок. Тому ми спробуємо лише коротко окреслити основні етапи її виникнення та розвитку.

Давня історія України (V тис. до н.е — ІХ cт.)

Охоплює період, який розпочався з часу розселення на території України землеробських племен і тривав до появи історичних слов’ян. Однією з найбільш відомих землеробських культур доби міді є трипільська культура. У часи розквіту їй належали найбільші за розміром поселення у Європі. В Україні виявлено понад дві тисячі пам’яток трипільської культури.

Поява слов’ян та розбудова міст Русі

Приблизно у VI–IX століттях на теренах сучасної України зʼявилися зародки слов’янських міст. Словʼяни були активно включені у велике розселення племен на території Східної і Центральної Європи.

Становлення та розвиток Київської Русі

На цей період припадає чотири століття нашої історії (IX–XIII ст.), коли Київ став «матір’ю міст руських». Це були не лише часи становлення величезної держави, межі якої простягнулись від Волги та до Карпат, але і розростання багатьох міст, становлення ремесел, розквіту культури, торгівлі, державної релігії. Тоді було відлито срібні гривні, викарбувано перші монети з княжим тризубом, збудовано перші величні святині на берегах Дніпра.

Вагому роль у державотворенні цього періоду відіграли такі визначні постаті як: княгиня Ольга (Велика Княгиня Київська), князь-воїн Святослав Хоробрий, Володимир Великий – хреститель Русі, київський князь Ярослав Мудрий, Данило Романович – король України-Русі.

Козацька доба (XV – XVIII ст.)

Це період, що тісно повʼязаний з історією українського козацтва, яке упродовж століть відстоювало релігійно-культурну ідентичність свого народу та з часом стало для українців символом волелюбної нації. Засновником традицій першої Запорозької Січі та першим козацьким гетьманом став Дмитро «Байда Вишневецький», який у 1553 році власним коштом збудував замок-фортецю на острові Мала Хортиця.

Найбільше піднесення Українська козацька держава переживала в період правління Гетьмана Війська Запорозького Богдана Хмельницького, який був справжнім державотворцем, воєначальником та дипломат.

Не менш відомими постаттями цього періоду були: полковник Іван Богун, славетний гетьман Війська Запорізького Петро Конашевич-Сагайдачний, гетьман Іван Виговський – переможець московського війська у битві при Конотопі.

Козацька держава на чолі з гетьманом Іваном Мазепою відіграла ключову роль у війні проти Османської імперії, а його соратником у боротьбі за незалежність України від Московської держави Пилипом Орликом було створено документ «Договори і постанови», більш відомий як «Конституція Пилипа Орлика», яка вважається однією із найдавніших у Європі.

Один з найвидатніших українських родів XIV–XVIІ століть – рід князів Острозьких. Він подарував світові прославлених діячів української та східно-європейської політики, військової справи, дипломатії, науки та культури. Серед визначних представників цього роду був Костянтин Острозький – Великий гетьман Литовський, який став переможцем в історичній битві з московським військом під Оршею 1514 року. Князь Василь-Костянтин Острозький, сенатор Речі Посполитої, заснував вищу школу – Острозьку академію. За його сприяння була видана Острозька Біблія.

Формування нації та боротьба за незалежністьу XІХ–XX ст.

Це низка подій пов’язаних із національно-визвольною боротьбою українського народу. Від періоду Української революції  1917–1921 років до Українського визвольного руху на етнічних українських землях у 1920–1950 роках в умовах окупації її земель різними державами та під час Другої Світової війни 1939–1945 років.

Зокрема, в період утворення української державності у 1917–1921 роках, Україна пройшла кілька важливих етапів: правління Центральної Ради на чолі з істориком, громадським і політичним діячем Михайлом Грушевським; Гетьманату на чолі з останнім гетьманом України Павлом Скоропадським; Директорії під керівництвом Симона Петлюри.

Українська нація зробила величезний внесок в боротьбу з нацизмом як на своїй території, так і на територіях інших держав у Другій Світовій війні. Багато українців воювали в арміях союзників і стали героями різних країн. Україна в цій війні понесла великі людські та матеріальні втрати, посіла одне із визначних місць за внеском у розгром нацистської Німеччини та її союзників.

Сучасна Україна XXI століття

Це – найбільша країна Європи, її географічний центр. Це – багатовікова історія і споконвічне прагнення незалежності. Це – красива природа, багата культура і славні традиції. Українці – нація не по крові, а по духу.

Сучасна історія України – це:

•           Героїчна оборона Донецького аеропорту в 2014 році, яка тривала 242 дні – протягом цього часу українські бійці протистояли потужним силам проросійських сепаратистів, посилених елітними російськими спецпідрозділами, та мужньо відстоювали незалежність України. За свою відвагу, патріотизм та за свою стійкість бійці отримали горде звання “кіборгів”

•           Добровольчий та волонтерський рух, що виник спонтанно ще за часів Майдану – яскравий приклад згуртованості нації в боротьбі з сепаратизмом та російською агресією на Донбасі. Добровольчий рух замінив на той час небоєздатну армію, а патріотичні українці за власний кошт одягали і годували добровольчі батальйони

•           Багато українських письменників і митців, вчених і винахідників, військових і спортсменів відомі далеко за межами нашої країни, які представляють її на міжнародній арені. Це наші сучасники, якими ми пишаємось. Завдяки їм світ пізнає і відкриває для себе Україну

Історія України в історіях
Історична відеотека
Унікальний тисячолітній напис на стінах Софії Київської
Унікальний тисячолітній напис на стінах Софії Київської
Володимир – Волинський. Древнє княже місто із славною історією
Володимир – Волинський. Древнє княже місто із славною історією
Як творилася держава. Українська революція 1917-1921 рр.
Як творилася держава. Українська революція 1917-1921 рр.
Об’єкти ЮНЕСКО в Україні
Об’єкти ЮНЕСКО в Україні
Культурна спадщина України. Cultural Heritage of Ukraine
Культурна спадщина України. Cultural Heritage of Ukraine
Історія України за 100 секунд
Історія України за 100 секунд
Історія України за 5 хвилин
Історія України за 5 хвилин
Історія України за 10 хвилин
Історія України за 10 хвилин
Софійський собор – серце України
Софійський собор – серце України
Софіївський собор. Історія, яка закарбувалась у Софії
Софіївський собор. Історія, яка закарбувалась у Софії