Про Віа Регіа - ViaRegiaUkraine

Про Віа Регіа

Via Regia (Королівський шлях) – це назва найстарішого та найдовшого сухопутного зв’язку між Східною і Західною Європою. Довжина його 4500 км, він існує вже понад 2000 років, поєднує 8 європейських держав і проходить через території сучасних України, Білорусі, Литви, Польщі, Німеччини, Бельгії, Франції та Іспанії. Нині існує як транс-європейський транспортний коридор СІІІ (міжнародна автомагістраль E40).

Via Regia у більш ширшому розумінні є позначенням певного типу доріг, які у середньовічній Європі підпорядковувалися безпосередньо королю і також були під його особливим захистом. Саме тому цей маршрут ще називають Королівським шляхом.

Важливу роль для утворення Via Regia зіграли військові походи франків у напрямку Сходу. В першій половині VI ст. франки захопили королівство Тюрінгія. Франкські війська пішли тим же шляхом, яким століття тому користувались римляни при своєму марші до Ельби, чим стабілізувався „коридор“ пізнішого шляху Via Regia.

Але поняття “Віа Регія” („Via Regia“) має різні рівні значення:

1. Шляхи під королівським захистом, які мали назву „Via Regia“ („Віа Регія“), існували в Святій Римській Імперії Германської Нації в часи міцної королівської влади, яка дійсно могла гарантувати захист на дорогах

2. В деяких регіонах Європи з’являється „Via Regia“ (переважно історично) як назва вулиці , яка виходила з первісного статусу „Королівського шляху“, підтвердження чого можна ще знайти в актуальних атласах

3. Окрім того, „Via Regia“ в основному вживається як метафора в науці та політиці, а „королівський шлях“, „золота стежка“ означає напрямок для оптимального рішення проблеми. На симпозіумі місцевих політиків Саксонії у 2002 році було дано формулювання „Via Regia – королівський шлях Європи“, яка посилалася на символічне значення історичної дороги для процесу європейської інтеграції.

Нині міжнародна мережа Via Regia використовує потенціал Королівського шляху як символ об’єднання Європи. У 2005 році шлях був відзначений як «Великий культурний шлях Ради Європи» (Mayor Cultural Route of the Council of Europe).

Міжнародна мережа “Віа Регія – культурний шлях Ради Європи” створена для продовження культурного обміну між країнами Європи та сприяння їх зближенню. Міжнародним координаційним пунктом мережі “Віа Регія – культурний шлях Ради Європи” являється Європейський культурно-інформаційний центр в Тюрінгії (Німеччина) в особі його директора Кароліне Фішер.

Україна з її багатством культурної спадщини, своєрідністю та неповторністю є невід’ємною частиною давнього культурного шляху Via Regia, що створює нерозривний зв’язок з культурними надбаннями країн європейського простору.

Доречі, відрізок підкарпатського фрагменту Шляху святого Якова, який становить 219 км, збігається з Via Regia. Шлях святого Якова, або шлях до Сантьяго (ісп. Camino de Santiago) – паломницька дорога до могили апостола Якова в іспанському місті Сантьяго-де-Компостела, головна частина якої пролягає по Північній Іспанії. Відомий з IX століття. Входить до числа пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. З 1999 року по «Дорозі Якова» паломництво здійснюють православні віряни України. У жовтні 2013 року було відкрито новий відрізок Шляху Святого Якова – з Медики на польсько-українському кордоні до Перемишля. Траса вестиме місцевостями прикордонної смуги, буде пов’язана з велосипедною доріжкою та зі шляхом ікон.

Країни, через які проходить культурний шлях Віа Регіа

Іспанія*

Держава-член Ради Європи

Держава-член Розширеної часткової угоди про культурні маршрути з 2011 року

* Країна, що не має членів мережі Via Regia, але знаходиться на шляху

Франція

Держава-член Ради Європи

Держава-член Розширеної часткової угоди про культурні маршрути з 2011 року
Країна, що має членів мережі Via Regia

Бельгія*

Держава-член Ради Європи

* Країна, що не має членів мережі Via Regia, але знаходиться на шляху

Німеччина

Держава-член Ради Європи

Держава-член Розширеної часткової угоди про культурні маршрути з 2013 року.
Європейський координатор Via Regia – Європейський культурно-інформаційний центр в Тюрінгії

Польща

Держава-член Ради Європи

Держава-член Розширеної часткової угоди про культурні маршрути з 2017 року
Країна, що має членів мережі Via Regia

Україна

Держава-член Ради Європи

Країна, що має членів мережі Via Regia. Координатор мережі в Україні – ГО «Асоціація «Віа Регіа Україна» з центром в м. Дубно Рівненської області

Регіони, що входять до мережі: Житомирська, Рівненська, Львівська, Волинська, Київська обл.

Литва*

Держава-член Ради Європи

Держава-член Розширеної часткової угоди про культурні маршрути з 2012 року

* Країна, що не має членів мережі Via Regia, але знаходиться на шляху

Білорусь

Держава, що не являється членом Ради Європи

Держава, яка ратифікувала Європейську культурну конвенцію в 1993 році

Спостерігач за розширеною частковою угодою про культурні маршрути
Країна, що має членів мережі Via Regia