На території Луцька знаходиться численна кількість пам’яток історії та культури. Більшість із них входять до складу Адміністрації Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку.
Адміністрація Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку – історико-культурний заповідник, створений постановою Ради Міністрів Української РСР № 130 від 26 березня 1985 року з метою збереження і раціонального використання пам’яток історії та культури
Площа Заповідника становить 41 га, на його балансі знаходиться 52 пам’ятки під охороною держави, з них 39 – національного значення: Луцький Верхній замок XIV ст, Церква Іоана Богослова XII ст, Каф. костел Св. Апостолів Петра і Павла XVII ст, Будинок Косачів XVIII ст, Вежа Чарторийських та залишки стіни Окольного замку XV ст, Єзуїтський колегіум XVII ст, Лютеранська кірха, Будинок архітектора XX ст, Синагога XVII ст, Монастир Шариток XV ст тощо.
На території Заповідника розташовано ряд музеїв, серед яких єдиний в Україні Музей дзвонів, Музей книги, художня галерея, Музей «Лесина вітальня» та аптека-музей. Працівники Заповідника організовують нові тематичні виставки, оновлюють експозиції, проводять екскурсії українською, англійською, польською та російською мовами.
Щорічно у Заповіднику проводяться наукові конференції та видаються нові наукові та науково-популярні видання, створюються нові екскурсійні маршрути, наповнюються та оновлюються виставкові зали. У Заповіднику проводяться тематичні фестивалі серед яких: Князівський бенкет, Волинська княжна, Середньовічний Лучеськ, Ніч у Луцькому замку, Благовіст Волині, Поліське літо, Простір літер тощо.
Директор – Рудецький Павло Аркадійович
Режим роботи
щоденно з 10:00 до 19:00 в літній період (квітень – вересень)
щоденно з 10:00 до 17:00 в зимовий період (жовтень – березень)
Без перерв та вихідних