У 1975 році Рівненському обласному краєзнавчому музею передано приміщення колишньої гімназії (1839), історія якого пов’язана з іменами Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша, Михайла Драгоманова, Володимира Короленка, Саймона Сміта, Івана Огієнка.
Сьогодні у музеї експонується та зберігається близько 140 тис. предметів музейного значення. Вони представляють археологічну, етнографічну, нумізматичну, природничу колекції, документи, нагороди, особисті речі відомих діячів краю.
Особливе місце в музейній збірці належить творам волинського іконопису, предметам козацької доби, колекції стародруків та роботам уродженця Рівненщини відомого Європейського скульптора Томаша-Оскара Сосновського.
Значний інтерес для відвідувачів становлять постійнодіючі виставки присвяченні діяльності Української Повстанської Армії, сучасним захисникам України, історії Рівного.
Оригінальними є експозиції, що представляють археологічні та етнографічні матеріали. Красу, неповторність та самобутність Рівненщини не можна не відчути у залах, що розповідають про рослинний та тваринний світ, водні багатства, геологію краю, волинський бурштин.
На території музею розміщено оглядовий майданчик, де експонуються козацький човен ХVII ст., різні види артилерійського озброєння, автомобілі сер. ХХ ст., літак ЯК-50, інші експонати.
Традиційним для жителів Рівного та області стало проведення на території музе у четверту неділю травня фольклорно-етнографічного свята “Музейні гостини”, на яке приїздять народні умільці з Рівненщини та сусідніх областей.
Відділами краєзнавчого музею є Літературний музей Уласа Самчука та Музей бурштину, розміщені у Рівному по вул. Симона Петлюри, 17.
Директор – Булига Олександр Степанович
Графік роботи:
Вівторок-п’ятниця – з 10:00 до 18:00
Вихідний день – понеділок
Каса – до 17:30
вихідні та святкові дні: з 10:00 до 18:00
Каса – до 17:30