Заповідник створено в 1981 році на основі краєзнавчого музею, який веде початок з 24 серпня 1916 року. Це день пам’яті преподобного Федора Острозького, який став покровителем незалежної України.
Нинішній статут Державного історико-культурного заповідника був затверджений Рівненською обласною у 2013 р. При цьому, до складу заповідника входять пам’ятки архітектури національного значення, а його музейні колекції належать до державної частини Музейного фонду України, що є національним надбанням
До складу музею входять такі архітектурні пам’ятки:
Будино Шейнеберга, споруджений в 1910-х роках; Міські ворота (Заславська брама), що вперше згадується в 1596 році; Піч, що збудована в XVII ст. і дійшла до нашого часу в первісному вигляді; Троїцький монастир (родовий монастир князів Острозьких) відомий з XV ст; Башта Луцька (нині музей книги та друкарства); Костел Успіння Діви Марії – пам’ятка християнського сакрального будівництва; Татарська вежа XIV-XVIIст; Богоявленська церква, споруджена в середині ХV ст; Башта Нова (Кругла) – видатна пам’ятка оборонного зодчества України XVI ст.; Вежа мурована – перша оборонна кам’яна споруда Острозького замку.
Після входження Острога до складу СРСР Острозький музей у лютому 1940 р. отримав державний статус, штатний розпис і відповідне бюджетне фінансування, а також стандартну для радянської культурної номенклатури назву «Острозький історичний музей».
Нещодавно заповідник став одним із переможців конкурсу культурно-мистецьких проектів «Малі міста – великі враження». Інший проект острожан «Інтерактивний музей стародруків» націлений на створення умов для функціонування культурного ХАБу, реновація експозиції в Музеї книги та друкарства. Співробітники заповідника зазначають, що проект має посилити туристичну привабливість музею й міста загалом.
Співробітники заповідника на постійній основі забезпечують проведення цікавих та пізнавальних екскурсій, в т. ч. інтерактивної екскурсії-квесту “В пошуках скарбів князів Острозьких”.
Директор – Манько Микола Павлович
Графік роботи:
З вівторка по неділю з 9:30 до 17:15.
Понеділок – вихідний