Святогірський Успенський Зимненський ставропігійний жіночий монастир – давній український монастир ченців східного обряду, розташований у с. Зимне Володимир-Волинського району. Пам’ятка містобудування та архітектури національного значення. Раніше монастир був чоловічий, спочатку православний, згодом унійний, а з XIX ст. і донині – жіночий. Головна святиня монастиря – чудотворна Зимненська ікона Божої Матері.
Обитель одна з найдавніших в Україні – вчені припускають, що єпархію у місті Володимирі-Волинському заклав Володимир Святославич, а монастир постав у 992 – 993 роках. Сам святий рівноапостольний князь Володимир ревно молився у цих краях. У Зимненському монастирі проживали перші волинські святі – Стефан і Амфілохий, що були тут єпископами (їх мощі зберігаються у підземеллях храму). Побував тут і преподобний Нестор-літописець, який 1097 року був у Володимирі «смотренія раді училищ і постановленія учителя».
У XV столітті навколо всього комплексу монастиря були зведені стіни фортеці з вежами, закладено будівництво храму Успіння Пресвятої Богородиці, а в 1566 році син вельможі Федора Чарторийського, який на той момент був власником цих земель, відлив для храму дзвін, що зберігся до наших днів. У центрі подвір’я, ймовірно, існувала триярусна дзвіниця – її фундаменти були знайдені під час археологічних розвідок.
У період Першої світової війни у храм влучили три снаряди, але жоден із них не розірвався, і споруда залишилась неушкодженою. По закінченню Другої мвітової війни сталінський режим остаточно ліквідував «осередок мракобісся» – чернече життя припинилось, а в монастирських стінах запрацювала колгоспна тракторна бригада. Відродження відбулося в кінці XIX століття. 1990 року була відслужена молебень на зруйнованому погості та освячені стіни. Наступного року в Зимне прибули перші насельниці. 1995 року до обителі повернулася чудотворна ікона.
Нині до монастирського комплексу входять: Успенський собор, Свято-Троїцький храм, Церква Іуліанії, печери (де знаходиться храм святого Варлаама). Печерний комплекс має три підземні вулиці-коридори та підземний храм. Загальна довжина печерних ходів – 70 метрів. Глибина печер – близько 6 метрів.
До Зимненського монастиря щороку навідуються тисячі туристів, тому при храмі діє паломницький комплекс, який містить пекарню, готель, іконну лавку. Для всіх охочих черниці проводять екскурсії