Церква Св. Василія – одна з найцікавіших пам`яток архітектури стародавнього Володимира. Належить до рідкісного типу ротонд, тобто круглих в плані, церков. В історії вона має назву «обіденна», тобто зведена за 1 день. Вона не має аналогів у світовій архітектурі.
На початку минулого століття у північному порталі храму знайшли шиферну дошку з написом «Боже, поможи князю!» і датою – 1194р., що свідчить про ще більшу давність споруди. Професор Г. Логвин, який досліджував храм у 1946 – 1949 рр., зазначав, що його стіни вкриті фресками, які ще бачили у XVII столітті, але нині вони – під штукатуркою. В церкві зберігся іконостас XVIII – XIX ст.
Архітектура Василівської церкви привертає увагу оригінальністю художнього рішення. Вісім напівкруглих виступів (конхи) створюють враження хвилястих стін, а в плані церква подібна до квітки з восьми пелюстками. Наприкінці XIX ст. церкву було реконструйовано у вигляді, що наблизив її до зразків російського зодчества (архітектор Н.П. Козлов). Привертає увагу і інтер`єр храму.
Особливо цікавою є ікона Богородиці-Одигітрії (в перекладі з грецької мови – та, що вказує дорогу), датується XVI-XVIII ст. Вона була перенесена сюди із церкви Введення в храм Пресвятої Богородиці – яка згоріла. Ікона збереглася. У місцевому переказі розповідається, що цей образ привезено з Візантії, але коли – невідомо