Собор Різдва Пресвятої Богородиці - ViaRegiaUkraine

Собор Різдва Пресвятої Богородиці

Рейтинг
4.6
Натисніть, щоб оцінити
Про місце

Засновницею Різдво-Богородичного монастиря та монастирського храму Різдва Богородиці є княжна Анна, котра була дружиною князя Михайло Пузини – вихідця з рюриковичів, які в XVI ст. опинились на Волині. Заснувавши у 1665 р. монастир, вона виділила під його будівництво землю зі свого маєтку в с. Страклів (1975 року увійшло в статус міста Дубна) та значні суми із своєї скарбниці.

Собор Різдва Пресвятої Богородиці – це перлина міста Дубно – храм неймовірної краси та величі. Зовнішня декорація стін і грандіозна і витримана, і скромна і дивовижна. Ця святиня православ’я добре захована серед столітніх дерев, під якими хочеться думати тільки про святе і вічне.

Його будівничі, безперечно, були Волинські зодчі. Вони поєднали візантійський архітектурний стиль з українським бароко. Храм мурований, пятикупольний, в плані – хрестоподібний, має чудовий багатоярусний мистецько-різблений іконостас з іконою Богоматері, інші цінні ікони, чаші, богослужбові книги. Загальна площа собору становить понад 700 кв.м., а бані собору і дзвіниці піднялися на висоту пташиного польоту.

З архітектурного погляду собор з дзвіницею є взірецем Візантійського мурованого храму XII ст., але в поєднанні з використанням елементів притаманних класичній архітектурі. Будівельними матеріалами для нього послужила цегла з глини спеціального випалу та білий розчин, зроблений з піску, вапна, яєць та сироватки. Десять високих напіварочних вікон і три менших додають багато світла.

Витончений зовнішній вигляд Страклівського собору доповнює його внутрішнє оздоблення вельми величної архітектури: фантастично красиві підкупольні склепіння, карнизи, колонки, сережки. Іконостас трьохярусний, дерев’яний, багаторізьблений з колонами і позолоченими карнізами. Ширина і висота іконостасу 7 м. до хреста, що зверху.

Розписи собору вражають своєю унікальністю, витонченістю, довершеністю, винятковою правильністю малюнку. Ікони майстерно написано олійними фарбами. За стародавнім східним звичаєм посередині храму у центрі склепіння зображено сивого Старця, що виступив уособленням Творця Бога, який тримає руками вселену. У центральних склепіннях по краях живопис присвячено чотирьом євангелістам (Матфею, Марку, Луці та Іоану) та іншим євангельським темам.

Згідно з достовірними документами Різдво-Богородичний монастир перестав існувати в кінці XVIII ст., а його храм став парафіяльним. Пізніше при монастирі діяла духовна школа, а в храмі правилась служба Божа українською мовою.

20 січня 1994 року парафіяни одноголосно перейшли у підпорядкування Українській Православній Церкві Київського Патріархату.

Хто хоч раз побував у цьому домі Божому, обов’язково захоче повернутися сюди знову, адже з моменту свого освячення і донині собор жодного разу не закривався. Тут постійно звершується служба Божа і звучить тиха молитва

Показати більше
вул. Полуботка, 17, Дубно, Рівненська область, 35600
50.380480906422, 25.735640434497
МІСЦЯ ПОБЛИЗУ
Архітектурні будівлі
Заславська брама, Межиріч
Архітектурні будівлі
Піч Януша, Межиріч
Цікаві місця
Підземелля монастирського костелу в Острозі
Фортеці, замки, палаци
Форт-застава Дубно (1890 р.)
Церкви, костели, монастирі
Спасо-Преображенська церква кінця XVI ст. – початку XVIІ ст.
Архітектурні будівлі
Будинок контрактів ХІХ ст.
Церкви, костели, монастирі
Свято-Іллінський собор 1908 р.
Церкви, костели, монастирі
Фарний костел Яна Непомука 1830 р.
Церкви, костели, монастирі
Костел і монастир кармеліток ХVІІ – ХVІІІ ст.
Церкви, костели, монастирі
Свято-Миколаївський собор ХVІІ ст.
Церкви, костели, монастирі
Свято-Юріївська церква ХVІІ – ХVІІІ ст.
Церкви, костели, монастирі
Синагога ХVІ – ХVІІІ ст.
Відкрити карту
Закрити карту