Костел Святого Йоана з Дуклі - ViaRegiaUkraine

Костел Святого Йоана з Дуклі

Рейтинг
5
Натисніть, щоб оцінити
Про місце

Семінарський костел Святого Іоанна з Дуклі – пам’ятка архітектури національного значення, одна з головних архітектурних пам’яток Житомира. Будівля в стилі неокласицизму побудована в 1838-1842 рр. як костел Луцько-Житомирської духовної семінарії замість згорілого храму монастиря францисканців. До 1917 р в монастирському корпусі розміщувалася духовна семінарія.

Під час національно-визвольного повстання «Коліївщина» в цьому монастирі ховався один з керівників повстання легендарний козак Іван Ґонта.

Перед Другою світовою війною приміщення костьолу переобладнали під кінотеатр. Башту з боку площі знесли, а вхід зробили з боку Київської вулиці. Після війни тут була обласна філармонія, обласний будинок народної творчості і відділ природи краєзнавчого музею. Келії монастиря за радянських часів і до 2006 року використовували під обласний військкомат.

Костьол – цегляна, трьохнефна базиліка, виконана в ордерній системі в спрощених традиційних архітектурних формах бароко. В його оформленні брав участь художник Ф. Завадський. У костелі довелося піти на деякі відступи від канонічних правил: так як перед входом до храму в радянські часи було зведено житловий будинок, було змінено напрям головного вівтаря – його поміняли місцем з колишнім входом.

У 1992 р. костел Св. Іоанна було повернуто францисканцям. В наші дні костьол відреставрували, прибудувавши нову башту з боку вулиці Театральної, і повернули віруючим. Освячення храму відбулося 25 жовтня 1997 року. 6 жовтня 2013 року відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки на стіні святині Зигмунту Щенсному Фелінському – архієпископу і митрополиту Варшавському.

*Іоанн з Дуклі (John Dukla) – святий в Римсько-католицькій церкві, якому приписують декілька чудес. 1997 року був канонізований папою Іоанном Павлом II

Показати більше
м. Житомир, вул. Київська, 4
50.2552206, 28.6600927
МІСЦЯ ПОБЛИЗУ
Музеї
Музей української домашньої ікони
Музеї
Меморіальний будинок-музей академіка Сергія Корольова
Музеї
Музей історії ремесел «Ремісничий двір»
Цікаві місця
Експозиція-майстерня Василя Волівача
замкова гора житомир
Пам'ятка історії
Замкова гора
вулиця михайлівська інсталяція парасолька житомир
Цікаві місця
Пішохідна вулиця Михайлівська
Цікаві місця
Житомирський пішохідний міст
парк культури та відпочинку імені Юрія Гагаріна Житомир
Цікаві місця
Парк культури і відпочинку ім. Ю. Гагаріна
Музеї
Національний музей космонавтики ім. С .П. Корольова
Природні об’єкти
Cкеля «Голова Чацького»
Музеї
Житомирський обласний краєзнавчий музей
Церкви, костели, монастирі
Свято-Михайлівський кафедральний собор
Відкрити карту
Закрити карту