Семінарійський костел Святого Йоана з Дуклі (1838-1842 рр.) - ViaRegiaUkraine
uk
  • en
  • de

Семінарійський костел Святого Йоана з Дуклі (1838-1842 рр.)

Рейтинг
Натисніть, щоб оцінити
Про місце

Іоанн з Дуклі (John Dukla) – святий в Римсько-католицькій церкві, якому приписують декілька чудес. 1997 року був канонізований папою Іоанном Павлом II.

Семінарський костел Святого Іоанна з Дуклі – пам’ятка архітектури національного значення, одна з головних архітектурних пам’яток Житомира. Будівля в стилі неокласицизму побудована в 1838-1842 рр. як костел Луцько-Житомирської духовної семінарії замість згорілого храму монастиря францисканців. До 1917 р в монастирському корпусі розміщувалася духовна семінарія.

Під час національно-визвольного повстання «Коліївщина» в цьому монастирі ховався один з керівників повстання легендарний козак Іван Ґонта.

Перед Другою світовою війною приміщення костьолу переобладнали під кінотеатр. Башту з боку площі знесли, а вхід зробили з боку Київської вулиці. Після війни тут була обласна філармонія, обласний будинок народної творчості і відділ природи краєзнавчого музею. Келії монастиря за радянських часів і до 2006 року використовували під обласний військкомат.

Костьол – цегляна, трьохнефна базиліка, виконана в ордерній системі в спрощених традиційних архітектурних формах бароко. В його оформленні брав участь художник Ф. Завадський. У костелі довелося піти на деякі відступи від канонічних правил: так як перед входом до храму в радянські часи було зведено житловий будинок, було змінено напрям головного вівтаря – його поміняли місцем з колишнім входом.

У 1992 р. костел Св. Іоанна було повернуто францисканцям. В наші дні костьол відреставрували, прибудувавши нову башту з боку вулиці Театральної, і повернули віруючим. Освячення храму відбулося 25 жовтня 1997 року. 6 жовтня 2013 року відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки на стіні святині Зигмунту Щенсному Фелінському – архієпископу і митрополиту Варшавському

Показати більше
м. Житомир, вул. Київська, 4
50.2552206, 28.6600927
МІСЦЯ ПОБЛИЗУ
Музеї
Національний музей космонавтики ім. С .П. Корольова
Природні об’єкти
Cкеля «Голова Чацького»
Музеї
Краєзнавчий музей
Церкви, костели, монастирі
Свято-Михайлівський кафедральний собор
Театри, філармонія
Житомирська обласна філармонія
Архітектурні будівлі
Водонапірна вежа
Церкви, костели, монастирі
Спасо-Преображенський собор
Церкви, костели, монастирі
Кафедральний костел Святої Софії