Житомирський обласний краєзнавчий музей (Єпископський будинок) розташований у старовинній історичній будівлі, у якій понад 150 років тому жив єпископ католицької церкви. Відтоді дім практично не зазнав змін – колір фасаду так і залишився яскраво-синім, лише з входу прибрали гармати. Сьогодні у музеї зібрано величезну колекцію картин світових художників, а також коштовного каміння та мінералів.
Двоповерхова цегляна будівля, яка колись служила консисторією (адміністративною будівлею) при Софійському соборі Житомира, є одним із найкращих ренесансних зразків архітектури міста. Її прикрашає портал по центру та кутові виступи вздовж фасадів. Особливої витонченості Єпископському будинку надають рослинний орнамент та невеличкі погруддя янголів. Усе це в поєднанні з блакитним кольором стін створює легкий невагомий силует.
Краєзнавчий музей функціонує в колишньому Єпископському будинку з 1865 року. Його колекція почала формуватися з першого експоната, яким став набір із 48 мінералів, наданий губернатором Волині М. Чертаковим. Із часом фонд почав поповнюватися картинами італійських, голландських, угорських, німецьких, польських і російських живописців, а також полотнами, що розповідають історію міста. Однією із головних експозицій музею є зібрання з понад 12 тисяч опудал різних тварин. Тут навіть можна побачити моделі космічної техніки