Латинська катедра у Львові – це головний римо-католицький храм України. Офіційно він називається Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії. Первісний дерев’яний костел Пресвятої Трійці згорів у 1350 р. Нинішня споруда (Латинська катедра) є найдавнішим римо-католицьким костелом. Першим його будівничим був львівський майстер Ничко. Костел будувався 138 років. У 1415 р. костел став кафедральним.
Первісна будова була готична, сліди її залишилися у презбітерії. Форми собору суворі, величаві. Особливе враження справляє інтре’єр з чотирма високими стрункими колонами, на які спираються стрілчасті арки та склепіння з готичними нервюрами. До XVIII ст. фасади мали відкрите цегляне мурування.
Великої шкоди зазнав костьол при реставрації 1760-80 рр. – було знищено багато давніх вівтарів та інших пам’яток, якими “обріс” костел протягом XV-XVIII ст. Залишились тільки вісім найцінніших каплиць. У всіх каплицях багато надгробків, епітафій, образів, різьб. Окремо стоїть каплиця Боїмів, другого визначного міщанського роду.
В 1765 р. тодішній архієпископ Сєраковський перебудував катедру у стилі пізнього бароко і рококо. Споруда змінилася не тільки зовні, а й в інтер’єрі. З того часу вежа є заввишки 64 м, з гарним бароковим шоломом. У 1629 р. в катедрі перший раз відправляли богослужіння єпископи-уніяти, між ними славний Мелетій Смотрицький.
25 червня 2011 року катедру відвідав Святіший Отець Іван-Павло ІІ. Біля входу до храма в його пам’ять встановлено таблицю з барельєфом Понтифіка. Цікаво, що увійти всередину ви зможете тільки з бічного непомітного входу, бо центральний вхід замуровано з 1772 року