Церква святих Ольги і Єлизавети - ViaRegiaUkraine

Церква святих Ольги і Єлизавети

Рейтинг
5
Натисніть, щоб оцінити
Про місце

Церква святих Ольги і Єлизавети (раніше церква святої Єлизавети Угорської) – чинна неоготична церква УГКЦ у Львові, гострі шпилі якої видно відразу, вийшовши з центрального залізничного вокзалу. Церква збудована у 1913 р. імператором Австро-Угорщини Францом-Йосифом I на пам’ять про про свою загиблу від рук вбивці дружину Єлизавету Баварську (Габсбурґ) або «Сісі», як називав її сам Йосип.

Нині ця будівля є найвищою в місті (її висота 88 метрів) і являється однією з визначних пам’яток Львова. У храмі гармонійно поєдналися північнонімецька і французька готична архітектура з «домішкою» романського стилю.

Оскільки в другій половині XIX ст. у Львові мешкала велика кількість польськомовного населення, що сповідували католицизм, то вибір місця під будівництво було зроблено так, щоб споруда церкви закривала від головного вокзалу вид на Собор святого Юра, який був греко-католицьким.

Під час останніх відвідин Львова 13 вересня 1903 року 73-річний Франц Йосиф I взяв участь у закладанні першого каменю під церкву. Будівництво церкви розпочалося 25 вересня 1904 р., під керівництвом інженера Кароля Ріхтмана. Костел будувався протягом восьми років. Керував процесом архітектор Теодор Талевський.

Під час Першої Світової війни для військових потреб були переплавлені церковні дзвони. Під час українсько-польської війни 1918-1919 рр. церква була пошкоджена українською артилерією. Про ці події на стіні споруди залишилася пам’ятка «Ex obsidione ruthenorum» («З української облоги 6 і 9 березня 1919 року»). У 1939 році споруду пошкодила бомба, яка розірвалася неподалік. Значне руйнування отримали стіни храму. У 1946 році, в період правління більшовиків, церкву закрили, залишки органних труб звалили на хорах…

Через багато років, вже в 1991 році, храм передали греко-католицькій громаді і освятили як церкву св. Ольги та Єлизавети. Нині інтер’єр церкви простий та скромний: білі стіни, деякі елементи декору темно-червоного кольору, м’яке світло крізь вітражі. Доречі, 2016 р. групою художників-вітражистів (Юрій Павельчук, Олександр Личко) в церкві було встановлено перший в Україні вітражний іконостас.

Багато сил і часу було витрачено на відновлення храму і сьогодні гостям міста пропонується безкоштовно насолодитися загадковою атмосферою храму щодня з 8:00 (без перерви) до 19:00. Також з 2014 року можна відвідати оглядовий майданчик на одній із башт костелу. По-особливому виглядає підсвічений храм у вечірній та нічний час

Показати більше
площа Кропивницького, 1, Львів, Львівська область, 79000
49.83686146881, 24.004762172699
МІСЦЯ ПОБЛИЗУ
Фортеці, замки, палаци
Високий замок XII-XIV ст.
Фортеці, замки, палаци
Палац Потоцьких
Архітектурні будівлі
Вежа Корнякта (засновано 1578 р.)
Церкви, костели, монастирі
Архикатедральний собор Святого Юра XVIII ст.
Церкви, костели, монастирі
Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла (XVII ст.)
Церкви, костели, монастирі
Латинський кафедральний собор ХV ст.
Церкви, костели, монастирі
Вірменський кафедральний собор
Церкви, костели, монастирі
Домініканський собор (збудований у 1949 р.)
Архітектурні будівлі
Львівський оперний театр (заснований в 1900 р.)
Фортеці, замки, палаци
Палац Корнякта (збудований у 1580 р.)
Архітектурні будівлі
Чорна кам’яниця (збудована у 1588-1589 рр.)
Архітектурні будівлі
Площа Ринок
Відкрити карту
Закрити карту