Латинський кафедральний собор ХV ст. - ViaRegiaUkraine

Латинський кафедральний собор ХV ст.

Рейтинг
1
Натисніть, щоб оцінити
Про місце

Латинська катедра у Львові – це головний римо-католицький храм України. Офіційно він називається Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії. Первісний дерев’яний костел Пресвятої Трійці згорів у 1350 р. Нинішня споруда (Латинська катедра) є найдавнішим римо-католицьким костелом. Першим його будівничим був львівський майстер Ничко. Костел будувався 138 років. У 1415 р. костел став кафедральним.

Первісна будова була готична, сліди її залишилися у презбітерії. Форми собору суворі, величаві. Особливе враження справляє інтре’єр з чотирма високими стрункими колонами, на які спираються стрілчасті арки та склепіння з готичними нервюрами. До XVIII ст. фасади мали відкрите цегляне мурування.

Великої шкоди зазнав костьол при реставрації 1760-80 рр. – було знищено багато давніх вівтарів та інших пам’яток, якими “обріс” костел протягом XV-XVIII ст. Залишились тільки вісім найцінніших каплиць. У всіх каплицях багато надгробків, епітафій, образів, різьб. Окремо стоїть каплиця Боїмів, другого визначного міщанського роду.

В 1765 р. тодішній архієпископ Сєраковський перебудував катедру у стилі пізнього бароко і рококо. Споруда змінилася не тільки зовні, а й в інтер’єрі. З того часу вежа є заввишки 64 м, з гарним бароковим шоломом. У 1629 р. в катедрі перший раз відправляли богослужіння єпископи-уніяти, між ними славний Мелетій Смотрицький.

25 червня 2011 року катедру відвідав Святіший Отець Іван-Павло ІІ. Біля входу до храма в його пам’ять встановлено таблицю з барельєфом Понтифіка. Цікаво, що увійти всередину ви зможете тільки з бічного непомітного входу, бо центральний вхід замуровано з 1772 року

Показати більше
Львів, площа Катедральна, 1
49.8407083, 24.0310645
МІСЦЯ ПОБЛИЗУ
Церкви, костели, монастирі
Церква святих Ольги і Єлизавети
Фортеці, замки, палаци
Високий замок XII-XIV ст.
Фортеці, замки, палаци
Палац Потоцьких
Архітектурні будівлі
Вежа Корнякта (засновано 1578 р.)
Церкви, костели, монастирі
Архикатедральний собор Святого Юра XVIII ст.
Церкви, костели, монастирі
Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла (XVII ст.)
Церкви, костели, монастирі
Вірменський кафедральний собор
Церкви, костели, монастирі
Домініканський собор (збудований у 1949 р.)
Архітектурні будівлі
Львівський оперний театр (заснований в 1900 р.)
Фортеці, замки, палаци
Палац Корнякта (збудований у 1580 р.)
Архітектурні будівлі
Чорна кам’яниця (збудована у 1588-1589 рр.)
Архітектурні будівлі
Площа Ринок
Відкрити карту
Закрити карту