Спасо-Преображенський собор в м. Житомир вважається одним із найбільших храмів України, він має статус пам’ятки архітектури національного значення та є важливим туристичним об’єктом міста.
Будівництво собору розпочалося у 1851 році за наказом імператора Олександр II, як головного храму Волинської губернії. В 1853 р. вже майже закінчена будівля несподівано завалилася. Довелося будувати храм заново. Другий раз будували собор з 1866 по 1874 роки. Висота споруди – 53 метри. На дзвіниці був установлений головний дзвін вагою 500 пудів (близько 8 тонн).
Відомо, що у Спасо-Преображенському кафедральному соборі зберігався стародавній образ Святого Василія, який князь Володимир Великий привіз із Візантії після прийняття хрещення. Однак ікона зникла без сліду 1936 року.
В художньому оформленні інтер’єрів собору була закладена ідея показу мінеральних багатств Волині, використані граніти та лабрадорити Житомирщини. В інтер’єрі пам’ятки – настінний олійний живопис XIX ст. Храм споруджений у візантійському стилі, хоча також можна помітити деталі давньоруської архітектурної школи XI-XII століть.
Сьогодні собор є чинним православним храмом, дзвони якого закликають на богослужіння й лунають на відстані до 20 кілометрів.